Włoszczowa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego - przejściowego. Niżej przedstawione są wykresy średnich temperatur i opadów w ciągu roku.
OPADY W CIĄGU ROKU
W trakcie trwania projektu uczestnicy obserwowali i badali elementy pogody za pomocą dostępnych urządzeń. W badanym okresie 12.09.2016 – 18.09.2016 Polska była pod wpływem wyżu, który przyniósł upalną i suchą pogodę. Temperatura sięgała 28 stopni C. Podczas wizyty w Świętokrzyskim Parku Narodowym uczniowie mogli sprawdzać warunki atmosferyczne w specjalistycznej Stacji Geologicznej na Świętym Krzyżu w Kielcach pod okiem pracownika stacji badawczej.
Z badań wynika, że średnia temperatura powietrza podczas trwania zajęć wynosiła ok. 25°C, ciśnienie 988 hPa, a prędkość wiatru 12km/h. Niebo było bezchmurne, nie było opadów atmosferycznych, a wilgotność powietrza wynosiła ok. 25g/m3. Badane warunki atmosferyczne pomagały w przeprowadzaniu zaplanowanych doświadczeń.
Zanieczyszczeniami powietrza nazywamy wszelkie substancje (gazy, ciecze, ciała stałe), które znajdują się w powietrzu atmosferycznym, ale nie są jego naturalnymi składnikami.
Najważniejsze zanieczyszczenia powietrza, takie jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, ozon, fluorki czy pyły oddziałują na organizm rośliny bezpośrednio z powietrza, a dwa pierwsze mogą wyrządzać roślinie szkodę także pośrednio – z poziomu gleby.
Nadmierne stężenie toksycznych substancji chemicznych może powodować zaburzenia w fizjologii roślin iglastych. Ich konsekwencją może być spowolnienie bądź zahamowanie wzrostu drzewa, które objawia się najczęściej w postaci silnego zredukowania bądź braku przyrostów rocznych. Oddziaływanie dwutlenku siarki objawia się, w postaci uszkodzeń igieł i liści drzew a w dużym stężeniu może powodować zahamowanie procesu fotosyntezy.
Skala porostowa - jest to skala w której poprzez obserwacje różnych typów porostów możemy określić poziom zanieczyszczenia powietrza.
Jest siedem stref występowania różnych rodzajów porostów.
Strefa I – bezwzględna pustynia porostowa. W tej strefie nie występują porosty tylko glony jednokomórkowe tworzące zielony nalot na korze drzew.
Strefa II – względna pustynia porostowa, silne zanieczyszczenie. Występują porosty skorupiaste
Strefa III – silne zanieczyszczenie powietrza. Występują porosty drobnolistne
Strefa IV – strefa o średnim zanieczyszczeniu powietrza. Występują porosty listkowate i niektóre krzaczkowate
Strefa V – mało zanieczyszczone powietrze. Porosty listkowate są na dużych powierzchniach
Strefa VI – nieznaczne zanieczyszczenie powietrza. Są porosty krzaczkowate i nitkowate
Strefa VII – powietrze bardzo czyste. Duża różnorodność porostów krzaczkowatych i także gatunki wrażliwe.
Stężenie µɡ SO2/m3
Strefa I | 170 |
Strefa II | 170 - 100 |
Strefa III | 100 - 70 |
Strefa IV | 70 - 50 |
Strefa V | 50 - 40 |
Strefa VI | 40 - 30 |
Strefa VII | < 30 |
Bazując na przeprowadzonych badaniach wysunięte zostały następujące wnioski:
• Na terenie szkoły przy drodze oraz Św. Krzyża występuje II i III strefa, co świadczy o dużym zanieczyszczeniu powietrza, w przypadku św. Krzyża na pogorszenie jakości powietrza wpływają również kwaśne deszcze,
• Na obszarze Jaskini Raj i Wolicy (obok Chęcin) występuje IV strefa, co świadczy o przeciętnym zanieczyszczeniu powietrza ,
• W miejscowości Ciemiętniki występuje strefa V, co świadczy o niskim zanieczyszczeniu powietrza.
Wysokie zapylenie atmosfery można odnotować przy wysokim natężeniu ruchu ulicznego w dużych miastach, gdzie nadmierna ilość spalin, pyłów emitowanych z fabryk dostaje się do powietrza. Mniejsze zapylenie występuje na polach uprawnych, a znikome w Parkach Narodowych.
Kwaśne deszcze wpływają na stan atmosfery w okolicach Św. Krzyża, ponieważ jest tam wysokie stężenie związków siarki. Procesy zakwaszania wód opadowych w strefie koron drzew są efektem adsorpcji zanieczyszczeń atmosferycznych oraz procesów wymywania z roślin słabych kwasów organicznych. Zimą, w skrajnym przypadku ładunek H3O+ pod koronami jest 200-krotnie razy większy niż na terenie otwartym.
Szkoły biorące udział w projekcie:
I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie
29-100 Włoszczowa ul. Wiśniowa 12 email: lo_wloszczowa@poczta.onet.pl
Europagymnasium "Walther Rathenau"
06749 Bitterfeld-Wolfen Saarastraße 15 email: gym.btf@t-online.de
Program Erasmus+